Kirkestafet i Skivholme kirke - se billederne

Kirkestafet i Skivholme kirke - se billederne

Kirkestafet i Skivholme kirke - se billederne

# Nyheder

Kirkestafet i Skivholme kirke - se billederne

For omkring 10 år siden blev der holdt kirkestafet i Skanderborg provsti. Hen over forår og tidligt efterår arrangerede alle kirkerne en åbent hus aften, hvor der blev fortalt om kirkerne – bygningerne, historien, udsmykningen. Efter besøget i kirkerne var der en lille forfriskning og lejlighed til hyggeligt samvær. Det var en stor succes med rigtig mange besøgende i alle kirkerne.

Nu gentager vi successen, og den 17. juni var det Skivholme kirkes tur til at åbne dørene til en hyggelig og lærerig aften, hvor Thomas Frøkjær 

Thomas Frøkjær

og Eva Bach 

Eva Bach

fortalte om kirkens historie, om Jomfru Marias rolle i Skivholme kirke og om alle de spændende kalkmalerier, som kirken er fuld af. Du kan se en række billeder fra aftenen her.

Og her kan du se, hvornår der er kirkestafet i provstiets øvrige kirker. Kirkestafetterne finder altid sted på onsdage fra 19-20.

27. maj Alling Kirke

3. juni Stilling Kirke 

10. juni Skovby Kirke

17. juni Skivholme Kirke

24. juni Vitved Kirke

1. juli Skanderup Kirke

12. august Adslev Kirke

19. august Mesing Kirke

26. august Ovsted Kirke

Initiativet til Kirkestafetten er taget af Skanderborg Provsti i samarbejde med menighedsrådene. Stafetten foregår over tre år, og der bliver lagt ud med ni kirker i år. Resten følger i 2027 og 2028.


Du vil måske også kunne lide...

0
Feed