09/11/2025 0 Kommentarer
Filmaften - Meter i sekundet
Filmaften - Meter i sekundet
# Kommende arrangementer

Filmaften - Meter i sekundet
Som noget nyt afholder vi torsdag d. 20. november kl. 17 en filmaften i Sognegården.
Vi skal se filmen "Meter i sekundet", en dansk spillefilm fra 2023 instrueret af Hella Joof. Filmen er baseret på Stine Pilgaards bog fra 2020 af samme navn.

Maries liv bliver vendt op og ned da hun lettere modvilligt - tager fra København til Velling i Vestjylland, fordi hendes livs kærlighed, Rasmus, har fået job som lærer på en højskole.
Mens Rasmus hurtigt suges ind i højskole- livet, er mødet med Velling et kulturchok for Marie, der med sine malplacerede tirader gang på gang oplever, at hun ikke hører til blandt de lokale.
Langsomt begynder hun dog at lytte mere, end hun taler, og lærer, at Velling måske alligevel er et sted for hende - og at hun selv har noget at tilbyde det lille samfund med den brevkasse, hun skriver. Meter i sekundet er en film om at falde til i de korte sætningers land - og om at falde til i sig selv.
Vi starter med at se film og derefter serveres oste- og pølsefad, som vi nyder, mens der bliver mulighed for at diskutere filmens budskab.
Der er ingen tilmelding eller egenbetaling.
Vi håber at se rigtig mange til en hyggelig aften i sognegården i Skivholme.
Venlig hilsen Aktivitetsudvalget
Kommentarer